Gebelik Belirtileri ve Hassasiyet Durumları

Bir kadının hayatı boyunca sahip olabileceği en büyük makamdır annelik. Ve şüphesiz ki her kadın bu sevinci yaşamak ister. Anne olmaya karar vermiş kişi bu süreç içerisinde her ay aklına getirir ‘’Bu ay hamile kalabildim mi’’ sorusunu. Bu soruyu tam anlamıyla net bir şekilde cevaplayamasa da bazı belirtiler doğruya yakın bir sonuç verebiliyor. Bazı durumlara duyulan hassasiyet ve bazı belli başlı belirtileri bir araya topladığımızda bunların birçoğunun görülmesi durumu gebeliğin başlangıcı olarak adlandırılabiliyor. Ancak gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamanın en sağlıklı ve temel yolu gebelik testinden ve ultrason muayenesinden geçiyor.

Belirtilerin tümünü taşıyıp tüm hassasiyetleriniz artsa dahi bu sizin %100 hamile olduğunuzun kanıtı değildir, olamaz. İnsan vücudu sıra dışı yaratımıyla hala daha soru işaretlerini çözdürtmemektedir. Bu sebeple emin olmak adına muhakkak bir hekime başvurmalı ya da test uygulamalısınız.

Gebelik hassasiyetlerine değinecek olursak başlıca olanları şöyle sıralayabiliriz. Gebelik sırasında oluşabilecek hassasiyetler iki gruba ayrılır.

Biri manevi hassasiyet, diğeri ise fiziksel hassasiyettir. Fiziksel hassasiyette öne çıkan durumlar koku alma duyusunda ki gelişme, tende özellikle göğüs gibi sinirlerin yoğun olduğu bölgelerde uyarılmanın hat safhada olmasıdır. Zaman zaman göğüs ucunda karıncalanma ve alışık olunan bir kokunun alınmasında dahi istifra gibi sonuçlar gebelik başlangıcı hassasiyetine girmektedir.

Manevi hassasiyet ise kişinin psikolojik anlamda kırık bir dönemden geçmesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle ilk defa doğum yapacak olan bir anne adayı bu süreçte zorlu bir psikolojik sınavdan geçiyor. Birçok duyguyu aynı anda aynı zaman diliminde yaşayabilecek olan anne adayının tutunacağı dal öncelikle eşi ve sonrasında yakınlarıdır. Bu mecrada bu bireylerin anne adayına destekleri çok önemli bir rol oynamaktadır. Anne adayının fiziksel değişimi, alışık olmadığı hassas durumlar, vücudunun almakta olduğu ve alacağı şekil, karnında bir bebekle beraber yaşıyor olma psikolojisi, annelik eğilimi. Bu düşüncelerle sürekli yoğurulan aklın sakinleştirilmesi ve pozitif yönde yol alması için eşe çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Anne adayının sadece arkasına yaslanarak kendisinden güç alan bebeğinin karnında var oluşunun keyfini çıkarması sağlanmalı ki her anlamda sağlıklı bir gebelik süreci sağlanabilsin.

Hassasiyetler bir yana öte yandan birde hamilelik belirtileri vardır ki kesin olmasa da büyük ölçüde doğru sonuçlar verir. Halk arasında sıkça duyulan ‘’o oluyorsa kesin hamiledir’’ sözünün çıkış noktası bu belirtilerdir. Fakat tekrar tekrar altını çiziyoruz bu dönemde muhakkak emin olmak için doktor ya da test gereklidir. Bu belirtilere değinecek olursak şöyle açıklayabiliriz. Halk arasında en çok bilinenler olan baş dönmesi ve kusma en büyük belirtilerdir. Bunların dışında adet döneminin gecikmesi önemli bir faktördür. Ayrıca gebelik için olmasa dahi mutlaka bu durumda kontrole gidilmelidir. Fiziksel anlamda birtakım değişiklikler varsa örneğin; göğüslerin dolgunlaşması, karın altında şişmeler, göğüs ucunun koyulaşması, yorgunluk ve uykuya meyil etmek gibi. Bunlara ek olarak vajinada salgılanan sıvıda artış ve süreklilik gebeliğin başlamış olacağına dair işaretlerdir. Kimilerine göre bunlardan birkaçı oluyorsa hamilelik kesin olsa da bilimsel olarak tüm bu bulgular dahilinde kişinin gebe olmaması da mümkün. Bu yüzden bu durumlardan şüphelenseniz dahi ilk etapta test yaparak daha sonrada doktorunuza başvurarak kesin bir sonuç elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir